Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Kameleon” - bohaterowie. Świat przedstawiony w utworze „Kameleon”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krótka miniaturka literacka pod tytułem „Kameleon”, jaką stworzył Antoni Czechow, zawiera wiele elementów świata przedstawionego, które popychają akcję do przodu, doprowadzają do zaostrzenia i – na koniec – rozwiązania konfliktu. Świat przedstawiony swoiście motywuje fabułę opowiadania. Dzięki ich połączeniu czytelnik jest w stanie zrozumieć logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy tego, co dzieje się w utworze. Akcję zaognia wiele czynników.

Przede wszystkim najważniejszym elementem świata przedstawionego jest pies, który wywołuje całe zamieszanie. Biedne, przestraszone i zaniedbane zwierzę gryzie złotnika Chriukina. Zachowanie psa wywołuje lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Pies jest tutaj „kością niezgody”, osią, wokół której obraca się cała fabuła utworu. Jest to zwierzę, które na dodatek nie może się obronić. Jego sytuacja i późniejszy los może zależeć jedynie od tego, kto jest jego prawowitym właścicielem – czy bogaty generał, czy też jakiś prosty obywatel carskiej Rosji.

Drugim najważniejszym bohaterem opowiadania „Kameleon” jest złotnik Chriukin. To on wprowadza czytelnika w to, co się wydarzyło wcześniej, a czego czytelnik nie widział (retrospekcja)....

Podobne wypracowania