Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michał Anioł „Wygnanie z raju” - opis fresku, interpretacja

Michał Anioł Wygnanie z raju, Wygnanie z raju

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wygnanie z Raju” stanowi jedną z dwóch najbardziej rozpoznawalnych na świecie scen przedstawionych na fresku, który zdobi sklepienie watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Autorem dzieła jest Michał Anioł Buonarotti. Zostało mu ono zlecone przez papieża Juliusza II, który w ten sposób pojednał się z artystą obrażonym przez głowę Kościoła rezygnacją z wcześniejszego zamówienia. Malarz rozpoczął zdobienie sklepienia Kaplicy w maju 1508 , zaś ostatnie rusztowania zniknęły z tej części kościoła pod koniec października 1512 roku. „Wygnanie z Raju” zostało ukończone już w 1509 roku, było więc jednym z pierwszych gotowych elementów dzieła.
 
Całe malowidło prezentuje się następująco: ściany boczne kaplicy zdobią freski przedstawiające najważniejsze historie ewangeliczne – 6 scen ze Starego Testamentu po lewej stronie oraz 6 scen z Nowego Testamentu po prawej. U dołu wieńczy je pas imitujący zasłony z tkaniny. Najbardziej widoczna i reprezentatywna ściana Kaplicy, znajdująca się dokładnie na wprost głównego wejścia ,została przyozdobiona monumentalnym freskiem, przedstawiającym „Sąd Ostateczny”.

Sklepienie świątyni zajmują natomiast starotestamentowe, kluczowe dla dziejów...

Podobne wypracowania