Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Duda-Gracz „Dwa pokolenia” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz Jerzego Dudy-Gracza w ciekawy sposób podejmuje problematykę konfliktu międzypokoleniowego. Tematyka obrazu skupiona jest wokół dwóch pierwszoplanowych postaci. Są to dwaj mężczyźni wyraźnie różniący się od siebie wiekiem i wyglądem.

Mężczyzna umiejscowiony w pozycji siedzącej, po lewej stronie obrazu, symbolizuje z pewnością starsze pokolenie. Jest starszy, ma groteskowy, dziwny kształt głowy, na której znajduje się tylko kilka brązowych włosów. To człowiek majętny – świadczy o tym dobrany odpowiednio ubiór: jasny płaszcz, krawat, biała koszula. Groteskowość i przerysowanie postaci potęgują białe buty na obcasie, nie pasujące do reszty gustownego stroju. Na jego placu widnieje duży sygnet, świadczący o chęci udowodnienia swej pozycji majątkowej.

Drugim mężczyzną przedstawionym na obrazie jest młodzieniec – reprezentant młodego pokolenia. Posiada wszelkie atrybuty młodości: długie, jasne włosy, różową koszulę, buty na koturnie. Jego rekwizytem jest radio – symbol techniki i współczesności. Na szyi mężczyzny widnieje duży krzyż. Ten symbol można interpretować dwojako. Być może ma wskazywać na możliwość połączenia tradycji ze współczesnością. Drugą, bardziej prawdopodobną,...

Podobne wypracowania