Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Jacek - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Jacek Odrowąż znany jest za granicami Polski pod imieniem Hiacynt. Ten dominikanin przyszedł na świat w Kamieniu Śląskim, w 1183 r. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, a jako krewny biskupa Iwona Odrowąża – miał możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach w ówczesnej Europie, w Paryżu i w Bolonii.

Przełomowym rokiem w życiu przyszłego świętego był 1215. Wtedy to wspominany wcześniej wuj Jacka Odrowąża – Iwo Odrowąż – udał się do Rzymu na Sobór Laterański. W wiecznym mieście spotkał Dominika Guzmana, który był założycielem zgromadzenia dominikanów. Ten hiszpański duchowny zaproponował mu, by przysłał z Polski młodych ludzi mogących zasilić szeregi powstającego zakonu. W głowie Iwona Odrowąża narodziła się myśl, by pierwszym z nich uczynić bliskiego mu Jacka. W 1221 r. przyszły święty oraz jego brat – Czesław Odrowąż – przyjęli habit zakonny z rąk św. Dominika Guzmana.

Nowi dominikanie zostali wysłani do Polski, gdzie ich zadaniem było szerzenia Słowa Bożego. Trafili oni do ówczesnej stolicy kraju – Krakowa. Najpierw zamieszkali na Wawelu, wśród biskupów, jednak prędko rozpoczęli budowę własnej świątyni i domu dla zgromadzenia. Następnie Jacek Odrowąż rozpoczął liczne podróże...

Podobne wypracowania