Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konrad Wallenrod jako bohater tragiczny - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poszukiwanie, dokonywanie wyborów, poświęcenie dla ojczyzny to nieodłączne elementy kojarzące się z epoką romantyzmu. Dla jednostek wrażliwych, działających pod wpływem emocji oraz odrzucających racjonalne myślenie, podejmowanie jakichkolwiek działań wiązało się z silnymi uczuciami. Często było to powodem wewnętrznego rozdarcia bohaterów, którzy przeżywali swoje rozterki w samotności, odizolowani od świata. W istnienie bohatera romantycznego wpisana była przegrana. Dokonując wyboru, musiał coś stracić, by móc zyskać. Najczęściej straty znacznie przewyższały korzyści.

Konrad był wychowywany na dworze krzyżackim. Nosił imię Walter Von Stadion Alf. Historię swojego pochodzenia usłyszał od Halbana, Litwina, który był jego nauczycielem i przyjacielem. Rodzina chłopca została zabita przez Krzyżaków, a mały Konrad porwany i wywieziony z rodzinnej Litwy do zakonu w Malborku. Halban za pośrednictwem swych opowieści, poezji oraz pieśni, zapoznał Konrada z pięknem ich ojczystego kraju. Wpajał mu zachowania patriotyczne, miłość do narodu, a jednocześnie „zemstę przeciw Niemcom podniecał”. Priorytetami w życiu Konrada stawał się Bóg, honor i ojczyzna. Podczas jednego z pojedynków, bohater uciekł z zakonu. Trafił na...

Podobne wypracowania