Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Poety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poeta na wesele odbywające się w chacie jego brata przybył z miasta. Należy do szeregów inteligencji, ale jego świat, rządzony przez lirykę, wydaje się odróżniać go od innych postaci, które pojawiły się na przyjęciu.

Przede wszystkim Poeta był dekadentem. Choroba końca wieku objawiała się u niego przez zwątpienie i wszechogarniającą nudę. Zwątpienie ukazuje podczas rozmowy z Gospodarzem (akt I, scena 24): „(…) tak by gdzieś het gnało, gnało, tak by się nam serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy, a tu pospolitość skrzeczy, a tu pospolitość tłoczy”. Bardzo wyraźnie widać, że przytłacza go rzeczywistość. Nie znajduje w niej żadnego oparcia, ani idei, przyświecającej jego dalszemu działaniu. Jest znudzony światem, w którym przyszło mu żyć. Radzi sobie z tym dzięki typowej młodopolskiej egzaltacji. Jego wypowiedzi pełne są zachwytów nad niestworzonymi rzeczami, nieosiągniętymi jeszcze środkami wyrazu. To podczas takiej „zabawy słowem” w rozmowie z Rachelą narodziła się w jego głowie idea zaproszenia bohaterów z innych światów.

Poeta to stały bywalec salonów, kawiarni, człowiek światowy i obyty. W bronowickiej chacie flirtuje z Maryną, a potem z Rachelą. Używa wypowiedzi, będących...

Podobne wypracowania