Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Władca pierścieni” - Opis miasta Minas Tirith

Minas Tirith to miasto znajdujące się w Śródziemiu, krainie opisanej przez J. R. R. Tolkiena w powieści „Władca Pierścieni”. Nazwę miasta przetłumaczyć można jako „Wieża Czat”, ponieważ broniło prowincję przed złem, kryjącym się w Mordorze, czyli Czarnym Kraju, siedzibie złego czarownika Saurona. Minas Tirith było stolicą Gondoru, jednej z krain Śródziemia i najważniejszym ośrodkiem miejskim w tej krainie po tym, jak upadły dwa inne wielkie miasta. Dlatego też inną nazwą, jaką nosiło Minas Tirith, była Miasto Królów.

Minas Tirith leżało na krańcu Gór Białych, na zboczu jednego z wysokich szczytów. Miasto, zbudowane z białych kamieni, składało się z siedmiu poziomów, oddzielonych wysokimi murami. Różnica wysokości na tych poziomach wynosiła dwieście metrów. Każdy poziom opasany był murem, w którym znajdowała się brama. Ta na najniższym poziomie nosiła nazwę Wielkich Wrót. Kolejna brama w następnym murze odsunięta była na południe, następna na północ, czwarta znowu na wschód. Miasto przedzielone było na pół wielką ostrogą, rozciągająca się w kierunku wschodnim. Ostroga wiodła od najniższego do najwyższego poziomu, a połączenie między obiema stronami miasta zapewniały tunele, wydrążone w ostrodze. Dzięki takiej budowie miasto było niedostępne i trudne do zdobycia.

Na najwyższym, siódmym poziomie, leżała Cytadela, najważniejsze i strategiczne miejsce Minas Tirith. Za bramami cytadeli, na Placu Wodotrysku stała fontanna i rosło Białe Drzewo, a dalej wznosiła się wieża tronowa, wysoka na około sto metrów oraz pałac królewski i Wielka Sala Uczt. W najwyższym kręgu znajdowały się najważniejsze budynki. W niższych kręgach były domy zwykłych mieszkańców oraz budynki dla gości – na przykład w szóstym kręgu była oberża, domy dla posłańców i stajnie dla koni.

W trzeciej części Władcy Pierścieni, „Powrocie Króla”, rozegrała się bitwa, jaką siły Mordoru pod przewodnictwem Saurona stoczyły o Minas Tirith. Wojska Saurona zajęły i spustoszyły Pelenor, obszar rozciągający się wokół miasta. Leżały tam pola uprawne i sady, mieszkali rolnicy. Pelenor otoczono murem, by chronić go przed atakami, ale podwładni zburzyli umocnienia. Sauronowi stawił czoła Gandalf, a ostatecznie wojska Gondoru rozbiły siły zła i Minas Tirith zostało ocalone.

Podobne wypracowania do Tolkien „Władca pierścieni” - Opis miasta Minas Tirith