Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dante „Boska komedia” - interpretacja ogólna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Boska komedia” jest dziełem życia Dantego. On sam jest zarówno bohaterem wędrówki opisanej w utworze, jak i narratorem wydarzeń, opisującym wędrówkę z perspektywy czasu.

Wędrówka po zaświatach miała być dla Dantego sposobem wyjścia z „ciemnego lasu” grzechu, w którym się znalazł, sposobem powrotu na właściwą drogę. Podróż, którą Dante odbywa jest podróżą duchową, jest to także droga do poznania Boskich praw, które rządzą światem. Rozpoczyna się ona w nocy z Wielkiego Czwartku an Wielki Piątek, w 1300 r. Bohater pragnie wydostać się z tej gęstwiny grzechów, lecz spotyka zwierzęta (Panterę - zmysłowość, Lwa - pycha, Wilczycę - chciwość), które strącają go w przepaść. Zjawia się przy nim Wergiliusz, który zamierza wyprowadzić go przez zaświaty ku słońcu. Wędrówka rozpoczyna się od Piekieł, wiedzie przez Czyściec do Raju. Jest to jedyna droga wyjścia z lasu. Piekło jest zbudowane z 9 kręgów, rozmieszczonych w 3 częściach. Pierwsza część to pięć kręgów: miejsce tych, którzy grzeszyli z powodu słabej woli. Druga część Piekła to kolejne 3 kręgi bardziej zatwardziałych grzeszników. Trzecia to miejsce zdrajców: Lucyfera, Judasza,...

Podobne wypracowania