Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - interpretacja, opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza posiada paraleliczny związek z greckim mitem o Ikarze i Dedalu oraz znakomitym dziełem pędzla Pietera Bruegla „Pejzaż z upadkiem Ikara”.

Autor przenosi realia tragedii Ikara do rzeczywistości wojennej Warszawy okupowanej przez Niemców. Opisuje tragedię młodego chłopca, który z błahego powodu zostaje zabrany przez gestapo, by prawdopodobnie już nigdy nie wrócić do rodziny.

Zdarzenie zaczyna się w sposób zwyczajny. Narrator stoi na przystanku tramwajowym, czekając na tramwaj tuż przed godziną policyjną. Jak zawsze o tej porze ruch uliczny jest zwiększony, ponieważ  każdy chce jak najszybciej znaleźć się w domu. Młody chłopiec, nazwany w myślach przez narratora „Michasiem” idzie przez ulicę, czytając z uwagą książkę.

Jest tak zaczytany, że nie zwraca uwagi na otaczający go świat i niemalże zostaje potrącony przez kilka samochodów, w tym przez karetkę gestapo. Z samochodu wysiadają Niemcy; przez kilka następnych chwil rozgrywa się tragedia. Gestapowcy każą chłopcu wylegitymować się i nie chcą słuchać jego tłumaczeń. Następnie każą mu wsiąść do samochodu i razem z nim odjeżdżają z miejsca zdarzenia.

Narrator ma paraliżującą świadomość, że chłopiec najprawdopodobniej...

Podobne wypracowania