Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Dolina Issy” - Motyw ojczyzny utraconej w „Dolinie Issy” i innych dziełach literackich

Motyw ojczyzny utraconej bardzo często jest zakreślany w utworach pochodzących z okresu zaborów Polski. W tych czasach tworzyli romantycy-emigranci, ale i pokolenia następnych emigrantów. Jednym z nich był właśnie Czesław Miłosz - autor lirycznej powieści „Doliny Issy”. Książka została napisana w 1955 i od razu spotkała się z przychylnym odbiorem zarówno czytelników, jak i współczesnych krytyków. Zawiera wątki autobiograficzne.

Dla małego Tomasza Dolina Issy to cały świat. Nie wyobraża sobie życia poza jej granicami. Tutaj wychowywał się od dziecka i jest to jego prywatna mała ojczyzna, którą szczerze kocha, do której prawdziwie jest przywiązany. Urodził się w Giniu w pobliżu Issy i nigdy nie myślał o tym, że pewnego dnia przyjdzie mu się z ukochanymi zakątkami pożegnać. Bohater traci swoją ojczyzną - miejsce szczęśliwego, choć niekiedy szalonego dzieciństwa.

Motyw ojczyzny utraconej pojawia się również w polskiej epopei narodowej pt.: „Pan Tadeusz”. Jak wiemy z biografii samego wieszcza, został on w 1822 roku skazany podczas procesu Filomatów i Filaretów na zsyłkę w głąb Rosji. Pozostał na emigracji, a swoją tęsknotę za krajem okazał w „Panu Tadeuszu”....

Podobne wypracowania