Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Malczewski „Maria” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pieśń I

I - III
Utwór rozpoczyna się apostrofą do kozaka pędzącego stepem. Być może zmierza on do swej ukochanej, gdyż na jego twarzy maluje się wielki zapał. Dalej narrator opisuje pejzaże Ukrainy – rozległe pola, kurhany, głębokie jary i pełne kwiatów łąki. Ten wspaniały krajobraz przemierza kozak, którego w tym terenie nikt nie jest w stanie dogonić.

IV
Następnie pojawia się opis starego zamku, w którym zaszły wielkie zmiany. Wojewoda i jego syn – Wacław – rozmawiali ze sobą. Wcześniej żyli w wielkiej niezgodzie, jednak teraz wszystkie niesnaski przeminęły. Teraz budynek jaśnieje wspaniałością.

V
W zamku odbywało się wspaniałe przyjęcie. Suto zastawione stoły lśniły srebrem i złotem. Atmosfera była tak dobra, że nawet portrety przodków zdawały uśmiechać się do balujących.

VI
Radosny nastrój powoli się załamuje. Noc zapowiada swe złowrogie rządy, a ich heroldem jest siedzący w wieży puszczyk, który wydaje grobowe nawoływania. Wojewoda wyjrzał przez okno i obejrzał przygotowane do wyprawy oddziały zbrojne. Pojawia się opis codziennego piękna świata, przeznaczonego dla wyruszających w bitwę.

VII - VIII
Oddziały wyruszają z zamku. Wymarsz jest piękny,...

Podobne wypracowania