Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Idealna rodzina w literaturze - ukazanie idealnego modelu rosyjskiej rodziny w odniesieniu do powieści „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przedstawiając struktury społeczeństwa rosyjskiego w wieku XIX, Lew Tołstoj wiele uwagi poświęcił rodzinie. Współczesna socjologia uznaje tę formę organizacji za podstawową grupę społeczną, a także za rudymentarną komórkę budującą organizm, jakim jest społeczeństwo. Ciało składające się z wadliwych cząsteczek nigdy nie będzie funkcjonowało poprawnie. Jak powinna wyglądać idealna rodzina, jakie wartości powinna przekazywać swoim dzieciom, by budować silny naród?

Fabuła „Wojny i pokoju” toczy się wokół rodzin magnackich. Najważniejszymi z nich są Rostowowie i Bołkońscy. Ci pierwsi prowadzą życie zgodne z tradycją, tworzą model patriarchalnej rodziny z czwórką dzieci. Mimo ciężkiej sytuacji materialnej, która dodatkowo zostaje pogorszona przegraną Mikołaja w karty, rodzina jest blisko siebie i opiera się na zdrowych i życzliwych relacjach. Przez cały czas objęty ramami utworu borykają się oni z problemami. Prawdopodobnie to właśnie dzięki temu stanową tak skonsolidowaną całość. Co najważniejsze, małżeństwo hrabiego i hrabiny Rostowów pełne jest miłości.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda u Bołkońskich. Na czele rodu stoi stary książę Mikołaj, służący wcześniej jako generał w wojsku Katarzyny Wielkiej. Dla...

Podobne wypracowania