Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Humanizm i klasycyzm w poezji Staffa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Humanizm jest prądem kulturowym, charakterystycznym zwłaszcza dla epoki renesansu, który stawia w centrum swoich zainteresowań człowieka. Podobnie dzieje się również w poezji Leopolda Staffa, która w dużej mierze poświęcona jest kontemplacji istoty ludzkiej jako najdoskonalszego dzieła Boga obdarzonego wielkim potencjałem twórczym i moralnym. Staffowski humanizm przybierał rozmaite formy na kolejnych etapach rozwoju twórczego poety, prezentując różne rodzaje postrzegania ludzkiej godności.

Debiutanckie „Sny o potędze” to owoce fascynacji Staffa filozofią Fryderyka Nietzschego, szczególnie zaś koncepcją potężnego, obdarzonego nieskończonym potencjałem twórczym nadczłowieka. Zamieszczone w tym zbiorze utwory prezentują postaci panujące nad powierzonym im światem, potrafiące modelować go zależnie od swoich potrzeb i przystosowywać do własnej wielkości. Urastają do godności najdoskonalszych artystów – jak w wierszach „Kowal” czy „Rzeźbiarz” – zaś w wierszu „Ja – wyśniony” podmiot liryczny stawia samego siebie na miejscu „starych bogów”. Wybitna jednostka jest tutaj źródłem ładu i moralności, kreatorem nowego, lepszego świata.

Apogeum...

Podobne wypracowania