Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sumienie Raskolnikowa - Jak bohaterowie „Zbrodni i kary” Dostojewskiego rozumieją pojęcie „sumienie”? Wypracowanie

Sumienie to wewnętrzne poczucie, pewien zmysł czy zdolność, pozwalająca odróżniać dobro od zła. Mieć sumienie to znaczy umieć rozróżniać, czy postępuje się właściwie. Sumienie odpowiada też za poczucie winy, w przypadku kiedy postępujemy źle. Oczywiście, sumienie nie jest nikomu dane w prezencie, nad jego kształtowaniem trzeba pracować, kierując się zasadami religijnymi, korzystając z dobrych wzorców i tak dalej.

Czy Rodion Raskolnikow, główny bohater „Zbrodni i kary”, ma sumienie? Zdecydowanie tak. Raskolnikow nie jest zimnym zabójcą, pozbawionym wszelkich zasad łajdakiem. Wie, że zbrodnia, jaką zamierza popełnić, jest czymś strasznym, ale zagłusza głos sumienia, tłumacząc sobie, że robi to tak naprawdę dla dobra ludzkości. Raskolnikow jest wyznawcą ciekawej teorii, mówiącej o tym, że zabicie kogoś nieprzydatnego społeczeństwu, antypatycznego, wykorzystującego innych – a za taką osobę uważa starą lichwiarkę Alonę Iwanownę – nie jest zbrodnią, ale wręcz wybawieniem dla ludzkości. Według teorii Raskolnikowa ponad prawem stoją jednostki wybitne, zmieniające losy całej ludzkości. Planując swoje zabójstwo, były student chce przekonać się, czy sam się do nich zalicza.

Zdaniem Rodiona sumienie pozwala...

Podobne wypracowania