Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Utopia, utopia w literaturze - wyjaśnij pojęcie i rozwiń temat w odwołaniu do wybranych utworów literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utopia, a więc miejsce, gdzie wszystko działa na idealnie skonstruowanych zasadach, polegających na wzajemnym szacunku, sprawiedliwości, równości. Ustrój polityczny takiego miejsca odpowiada wszystkim jego mieszkańcom, jest doskonały i niepodważalny. Brak w utopii jakichkolwiek konfliktów, różnicy interesów. Takie przedstawienie ideału polityczno - społecznego czyni utopię motywem, do którego chętnie sięgają twórcy niemal każdej dziedziny sztuki.

Z utopią w literaturze spotykamy się już w Biblii. Ogród Eden przedstawia obraz idealnej krainy, gdzie pod dostatkiem jest wszystkiego, czego potrzeba człowiekowi do szczęścia, wszystkie istoty zamieszkujące to miejsce żyją w idealnej harmonii i zgodzie, piękno otaczającego świata zachwyca i pozwala siebie nieustannie kontemplować, ponieważ tylko tego typu zajęciem zajmują się tam pierwsi ludzie. Pieczę nad nimi sprawuje natomiast sam Bóg i Stwórca, razem ze swoim anielskim zastępem.

Starożytna Grecja również ofiaruje nam wizję wyidealizowanego świata w postaci dzieła „Państwo” Platona. Platon przedstawia w swym utworze wizję państwa, które będzie działało na doskonale zorganizowanych zasadach. Za odpowiedni ustrój uważa...

Podobne wypracowania