Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Salinger „Buszujący w zbożu” - motyw wędrówki - opracowanie

Motyw wędrówki jako metafory ludzkiego życia, zmierzającego od narodzin, przez liczne przeszkody aż do celu i śmierci jest w literaturze obecny od samego początku, przez kolejne epoki powraca on w stale zmieniającej się formie. Motyw ten odnajdziemy także w „Buszującym w zbożu” Salingera.

Holden Caufield ucieka ze szkoły, z której został usunięty. Właśnie zbliżają się święta Bożego Narodzenia, za kilka dni mają po niego przyjechać rodzice, jednak chłopak nie chce czekać w miejscu, którego nienawidzi, z którym nic go już nie wiąże i postanawia sam opuścić szkołę. Wraca do Nowego Jorku, gdzie jest dom rodziców, ale nie zamierza wrócić do domu. Planuje ucieczkę z miasta, ale nie ma planów dokąd. Podróż oznacza dla niego wyrwanie się ze świata, który zna i którym pogardza. Ta podróż nie ma wyznaczonego punktu docelowego, chodzi tylko o opuszczenie domu, szkoły, zerwanie z dotychczasowym życiem.

Jednak główny motyw stanowi tułanie się bohatera po Nowym Jorku. Ta podróż również nie zmierza do jasno określonego celu. Holden pojawia się w domu, by spotkać się z młodszą siostrą, spędza czas w klubach i na wędrówkach po mieście. Na nowo odkrywa miejsca, które...

Podobne wypracowania