Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Lament świętokrzyski” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór znany jest również pod nazwą „Żale Matki Boskiej pod krzyżem” lub „Posłuchajcie bracia miła” i należy do najstarszych zabytków języka polskiego. Pochodzi z XV wieku i jest po „Bogurodzicy” najpiękniejszą i najbardziej kunsztowną pieśnią okresu staropolskiego.
   
Utwór składa się z siedmiu strof i jest w całości apostrofą Matki Jezusa – Maryi. Matka Boska będąca podmiotem lirycznym wiersza przeżywa wielki żal i smutek z powodu losu jej najdroższego syna, który został przybity do krzyża w Wielki Piątek, po odbyciu drogi krzyżowej. Chce by ludzie bez względu na wiek zrozumieli jej tragedię, ponieważ straciła jedyne dziecko, jakie miała. Maryja przybliża okrutny obraz, jakiego była świadkiem, przedstawiający wielkie cierpienie wywołane katuszami, jakich doświadczył podczas swej ostatniej drogi Chrystus. 

Matka Boska zwraca się również w apostrofie do swego syna, którego bezwładne ciało wisi na krzyżu, a ona nie może zrobić nic, by mu pomóc i ulżyć w męce. Zwracając się do archanioła Gabriela, pamiętając o jego słowach podczas zwiastowania, kiedy przepowiadał jej wielką miłość i radość z dziecka, które miało przyjść na świat, a stworzone...

Podobne wypracowania