Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Platon „Obrona Sokratesa” - interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Platona jest fragmentem „Dialogów”, który zawiera monolog Sokratesa (tylko w jednym miejscu przerwany dialogiem z Meletosem). Są tu zawarte trzy mowy wygłoszone przez filozofa skazanego na śmierć, skierowane do ludu ateńskiego.
 
Sokrates został oskarżony o demoralizowanie młodzieży, brak wiary w bogów oraz uznawanie się za najmądrzejszego człowieka w Atenach Do postawienia go przed sąd przyczylili się Meletos, Anytos i Lykon, którzy mścili się w ten sposób na mędrcu z różnych, błahych powodów. Za te przewinienia czekać go miała śmierć.
 
Podczas procesu Sokrates stanął przed przedstawicielami całego społeczeństwa i przemówił do nich, podając argumenty, które miały świadczyć o jego niewinności. Rozpoczął swój monolog od prośby o wybaczenie za prostotę formy, w jaką ubierze swe słowa, ponieważ nie chce przemawiać inaczej, niż robił to na co dzień.
 
Pierwszym oskarżeniem jakie odpiera, jest posądzenie o przekonanie o własnej ponadprzeciętnej mądrości. Sokrates przytacza liczne argumenty, które mają poświadczać, że nigdy nie miał takich myśli. Uważa, że jest jedynie nieco bardziej rozumny od tych, którzy twierdzą, że znają odpowiedź...

Podobne wypracowania