Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gatunki literackie romantyzmu - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm odrzuciwszy normatywizm, w swej niechęci do stałych wzorców, przekształcił główne gatunki literackie i stworzył właściwe sobie ich odmiany. Najbardziej preferowanymi przez tę epokę były liryka bezpośrednia i dramat.

Dramat romantyczny – powstał poprzez reinterpretację zasad klasycznej tragedii i komedii oraz nawiązanie do doświadczeń teatru szekspirowskiego, hiszpańskiego i melodramatu. Cechy dramatu romantycznego to: odrzucenie reguły trzech jedności, luźna kompozycji, swoboda epizodów, połączenie elementów dramatu z elementami epickimi i poetyckimi, monumentalne sceny zbiorowe, wątki realistyczne splecione z fantastycznymi, tragizm z komizmem, patos z groteską. Dominował w nim synkretyzm.  Główni twórcy to Victor Hugo, Albert de Musset, Adam Mickiewicz i Zygmunt Krasiński.

Ballada – utwór o charakterze epicko-lirycznym, nasycony elementami dramatycznymi, opowiadający o niezwykłych wydarzeniach. Szkicowa fabuła nasycona jest momentami tajemniczymi i zagadkowymi, a dominuje w niej jedno wyraziste zdarzenie. Charakter postaci uwydatnia jakąś cechę. Narracja bardzo zsubiektywizowana, często z partiami dialogowymi. Twórcy: Walter Scott, Johann Wolfgang Goethe, Aleksander Puszkin, Friedrich...

Podobne wypracowania