Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gatunki literackie renesansu - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Renesans inaczej zwany odrodzeniem to okres w dziejach literatury, w którym twórcy, odrzucając średniowieczny punkt widzenia i wywyższając rozum oraz człowieka, w swych dziełach nawiązywali do dorobku antyku.

Gatunki uprawiane przez renesansowych pisarzy i poetów to:
Epos – rozbudowany, wierszowany utwór, ukazujący dzieje historycznych lub legendarnych bohaterów na tle ważnych dla danej zbiorowości wydarzeń.

Tragedia – renesansowa tragedia opierała się na wzorcach antycznych, czyli obejmowała utwory, gdzie motorem akcji jest konflikt między dążeniami wybitnej jednostki a siłami wyższymi, prowadzący do jej klęski. Przykładem w literaturze polskiej jest „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego.

Elegia – utwór o charakterze refleksyjno-filozoficznym. Utwór o poważnej treści, utrzymany w tonie smutnego rozpamiętywania lub skargi, dotyczący spraw osobistych albo problemów egzystencjalnych, jak przemijanie, miłość, śmierć. Twórca: Pierre Ronsard.

Hymn – uroczysta i podniosła pieśń pochwalna sławiąca Boga, bohaterskie czyny, wielkie idee otoczone powszechnym szacunkiem wartości i instytucje. W renesansie obok hymnów łacińskich, nawiązujących...

Podobne wypracowania