Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prometeusz - Archetyp Prometeusza - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Archetyp to wyobrażenie wspólne dla jakiejś grupy społecznej. Jest utrwalone w jej świadomości na stałe, a pochodzi najczęściej z wielowiekowego przekazu tradycji. W naszej kulturze bardzo dużą rolę odgrywają mity greckie. Są one na tyle zakorzenione, że to na nich mogła budować się nasza tradycja. Stąd mówi się często, iż na tradycji śródziemnomorskiej oparta jest nasza - słowiańska.

Mitologia to dla nas skarbiec zróżnicowanych postaw i zachowań, które możemy dopasować do różnych sytuacji. Tak rzecz ma się z mitem o Prometeuszu. Jego postawa stanowi wzorzec osobowy, który możemy dopasować nawet do współczesnych sytuacji i zachowań. To także jest ważną cechą archetypu - możliwość uaktualnienia mitycznej postawy do warunków współczesnych, jednym słowem - przepisanie archetypu na dzisiejsze realia.

Prometeusz w swoich działaniach wykazywał się pozytywnymi cechami takimi jak: odwaga, poświęcenie, bohaterstwo, spryt czy chęć służenia idei. Jeśli jakiś człowiek swoimi posunięciami dowiedzie posiadania tych cech, mówimy, że przedstawia postawę prometejską. Określenie takie dowodzi, że świadomie odwołujemy się do archetypu Prometeusza i tym jednym słowem pragniemy zastąpić cały zestaw pozytywów.

Każdy,...

Podobne wypracowania