Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postawy życiowe prezentowane przez Dedala i Ikara

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mimo że tak blisko ze sobą spokrewnieni, Dedal i Ikar prezentowali skrajnie odmienne postawy życiowe, które ujrzeć możemy w kluczowym momencie mitu o ojcu i synu. Chociaż mieli wspólny cel, nie postępowali podobnie, z czego wynikały zróżnicowane skutki ich działania. Jeden z bohaterów wygrał życie i wolność, postępowanie drugiego doprowadziło go do porażki.

Dedal i Ikar mieszkali w zamku-labiryncie na Krecie, która byłą wyspą zarządzaną przez króla Minosa. Dedal był budowniczym owego zamku i znał się z królem wiele lat, toteż gdy chciał opuścić wyspę, by powrócić do swojej ojczyzny, Minos stanowczo się temu sprzeciwił. Uwięził ojca i syna w labiryncie, z którego nie można było znaleźć wyjścia. Wtedy sprytny Dedal sporządził z ptasich piór pozlepianych woskiem skrzydła dla siebie i Ikara. Miały one unieść ich ponad Kretę i pomóc w przedostaniu się do ojczyzny. Tuż przed wylotem Dedal ostrzegł syna, aby nie szybował zbyt wysoko, gdyż w ten sposób słońce może łatwo rozpuścić wosk. Przypomniał także, że lot zbyt nisko nad powierzchnią wody sprawi, że skrzydła nasiąkną wilgocią i syn runie do morza.

Na początku wszystko szło dobrze, jednak Ikar zachwycony swoim podniebnym szybowaniem...

Podobne wypracowania