Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - Prometeusz - charakterystyka Prometeusza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prometeusz był tytanem, synem Japetona. W mitologii greckiej jest on uznawany za twórcę rodu ludzkiego. Prometeusz miał wymieszać glinę ze łzami i tchnąć w ulepioną postać ognistą duszę – tak powstał człowiek. Jednak działanie tytana nie było całkiem zgodne z wolą bogów. Nie dość, że stworzył człowieczą duszę z iskier, które ukradł z rydwanu boga Słońca -  Heliosa, to jeszcze sięgnął po ogień, by nauczyć ludzi gotować, wytapiać metale i odganiać dzikie zwierzęta. Działanie Prometeusza było bardzo bohaterskie, gdyż wiedział on, że jeśli bogowie dowiedzą się o kradzieży - ukarzą go. Mimo to postanowił wspomóc stworzone przez siebie istoty i podarować im żywioł, dzięki któremu będą mogli usprawnić swoje życie.

Pomoc Prometeusza nie skończyła się na dostarczeniu człowiekowi ognia. Jako troskliwy tytan nauczył ludzi uprawiać rolę, wyrabiać narzędzia i przygotowywać pożywne potrawy; nie opuszczał ich, kiedy mieli problemy. Jego działania można porównać do opieki odpowiedzialnego za swoje dzieci ojca.

Sielanka nie trwała jednak długo. Najważniejszy ze wszystkich bogów - Zeus - nieufnie podchodził do stworzenia człowieka. Bał się, że nowo powstałe istoty będą chciały odebrać mu tron i przejąć władzę. Zemścił się...

Podobne wypracowania