Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dante „Boska komedia” - Wizja piekła przedstawiona w „Boskiej komedii” Dantego. Opis, opracowanie

„Boska Komedia” przedstawia podróż po zaświatach. To motyw znany już z mitologii, jednak tutaj został ujęty bardzo oryginalnie i śmiało. Wizja pośmiertnej egzystencji dusz, jaką stworzył Dante, odzwierciedla ówczesne przekonania i rodzące się tendencje. Z jednej strony dzieło jest religijne, oddaje średniowieczne przekonanie o hierarchii i Bożym porządku. Z drugiej strony – wdzierają tu się nowatorskie, renesansowe poglądy, każące Dantemu umieścić w chrześcijańskich zaświatach postacie znane ze starożytności, także z mitologii. Co więcej, autor śmiało potępia także duchowieństwo, któremu - jak twórca - nie oszczędził piekła.

Cała podróż Dantego zaczyna się od piekła właśnie i zmierza w górę, czyli - przez czyściec do nieba. Piekło nie jest jednolitą przestrzenią, grzesznicy skazani zostali na wieczne potępienie, ponieważ z piekła nie ma już wyjścia, o czym informuje znamienny napis przed wejściem: „Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją”. Są oni podzieleni według stopnia ich win. Piekło stanowi dziewięć kręgów ułożonych na kształt ogromnego leja, który powstał, gdy Bóg stracił dumnego Lucyfera. Im niżej bohater schodzi, tym większych spotyka grzeszników, na samym...

Podobne wypracowania