Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Bogurodzica” - Motyw deesis ukazany w „Bogurodzicy” - opracowanie

W ikonografii chrześcijańskiej zrodził się motyw przedstawiania trzech świętych osób - które odegrały najistotniejsze role w dziele zbawienia - w charakterystycznym układzie. W głównej, centralnej części umieszczano postać Chrystusa, a obok niego Matkę Boską i Jana Chrzciciela. Motyw ten został nazwany od łacińskiego słowa „modlitwa” mianem „deesis”, ponieważ miał być plastycznym wyrazem sensu i celu modlitwy. Wybór świętych postaci nie był przypadkowy i odnosił się głównie do Sądu Ostatecznego. Chrystus jest więc sędzią, a jego towarzysze pośrednikami w modlitwie. Zrodzony i spopularyzowany w sztuce ikonografii motyw, przedostał się też do innych dziedzin twórczości artystycznej, między innymi do poezji. Możemy go odnaleźć także na gruncie polskim, na przykład w średniowiecznej pieśni pt. „Bogurodzica”.

Podobnie jak w przypadku przedstawień ikonicznych, w polskiej pieśni przywołane zostają te same trzy osoby: Jezus Chrystus, Matka Boska i Jan Chrzciciel; osoby powiązane ze sobą ściśle, znane z Nowego Testamentu. Postać Chrystusa jest uosobieniem sędziego ludzkich dusz, zaś Matka Boska i Jan Chrzciciel są pośrednikami w zanoszonych do Niego modlitwach. Ludzie powołują się na ich pośrednictwo wierząc,...

Podobne wypracowania