Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guillaume Apollinaire „Młody żołnierz” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Guillaume Apollinaire'a zatytułowany „Młody żołnierz” powstał wiosną 1917 roku, doczekując się pierwodruku w czasopiśmie Nord-Sud w kilka miesięcy później. Swoją formą nawiązywał do tradycji bardzo specyficznego gatunku lirycznego, jakim są kaligramy – znane od starożytności jako tzw. carmina figurata, czyli utwory skonstruowane w taki sposób, by jego litery uformowały określoną konstrukcję nie tylko na gruncie semantycznym, ale również plastycznym.

W przypadku „Młodego żołnierza” aspekt wizualny nie ogrywał tak istotnej roli, jak w utworach składających się na tom o znamiennym tytule „Kaligramy”. Tutaj bowiem eksperymenty z formą graficzną ograniczają się do rozbicia jednego z segmentów wiersza na krótkie, zazwyczaj jednowyrazowe wersy, których układ przypomina schody, sugerując zstępowanie w dół, na przykład z poziomu horyzontu do wojennych okopów czy też odwołując się do pewnego rodzaju „spadku” emocjonalnego. Ograniczenie wersów do pojedynczych słów wpłynęło również na dynamikę tekstu, nawiązując do rzeczywistości wojennej wypełnionej nagłymi zdarzeniami, świstem kul i krótkimi, rzeczowymi komendami.

W oryginale...

Podobne wypracowania