Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pieśń o Rolandzie” - charakterystyka Karola Wielkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Literatura średniowieczna miała na ogół charakter moralizatorski. Ukazywała, jak należy żyć i postępować. Tworzyła wzorce idealnych postaci. Ponieważ społeczeństwo średniowieczne było silnie zhierarchizowane, wzorce te tworzono dla konkretnych grup społecznych. Literaturę taką określa się mianem parenetycznej, a jej przykładem może być „Pieśń o Rolandzie”. Utwór ten zawiera przede wszystkim wzór doskonałego rycerza, jakim był Roland. Ale możemy w nim odnaleźć też cechy, jakimi powinien charakteryzować się idealny władca. Takim wzorem jest w pieśni Karol Wielki, król Franków.

Karol Wielki jest postacią historyczną, a jego panowanie miało ogromny wpływ na kształt nowożytnej Europy. Był władcą potężnego imperium, prowadził liczne podboje, a jednocześnie dbał o scalenie ziem pod swoim panowaniem. W tym celu wprowadził nowoczesny podział administracyjny, na całym podległym obszarze obowiązywały jednolite przepisy prawne oraz wprowadzony przez króla system monetarny. Dziś uważa się Karola Wielkiego za sprawnego władcę, reformatora, jednego z najważniejszych twórców nowożytnej cywilizacji. Jednak obraz, jaki został zawarty w „Pieśni o Rolandzie”, odwołuje się przede wszystkim do cnót władcy...

Podobne wypracowania