Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porównaj Marię z „Bogurodzicy” i utworu „Posłuchajcie, bracia miła...”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Bogurodzica” i „Posłuchajcie bracia miła...” to dwa utwory zaliczane do średniowiecznej liryki maryjnej. Powstały w dużym odstępie czasu, dzieli je około trzysta lat i - choć oba przedstawiają wizerunek Matki Boskiej - znacznie się od siebie różnią. 

Starsza - „Bogurodzica” - jest utworem o podniosłym nastroju. Nastrój ten, a także forma modlitwy, sprawiają, że obraz Matki Boskiej, jaki się z tego tekstu wyłania, jest bardzo dostojny, pełen powagi i majestatu. Boża Rodzicielka jest przychylną orędowniczką ludzkich spraw, z powagą wysłuchuje próśb, które wierni chcą za jej pośrednictwem zanieść do Boga. Status matki Boga wymaga szacunku, okazywania czci. Taką postawę przyjmuje pokorny lud, będący w tym utworze podmiotem lirycznym. Relacja między ludźmi i Matką Boską jest bliska, ale nie poufała. Ludzie wierzą, że Maryja jest bliżej Boga niż oni, a jej wstawiennictwo ma większą moc niż ich modlitwa. Dlatego proszą o pośrednictwo. Mają zaufanie do Matki Boskiej, oddają się pod jej opiekę, ale cały czas mają świadomość dzielącej ich przepaści. Matka Boska przebywa w niebiosach wraz ze swoim Synem, gdzie zaznaje szczęścia wiecznego, oni zaś żyją na ziemi.

„Posłuchajcie bracia miła...” to...

Podobne wypracowania