Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rafał Wojaczek „Prośba” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Rafała Wojaczka „Prośba” ma wydźwięk erotyczny. Sugeruje już o tym pierwszy wers: „Zrób coś, abym rozebrać się mogła / Jeszcze bardziej”. 

Zwraca też uwagę fakt, iż podmiotem lirycznym wiersza jest kobieta zwracająca się bezpośrednio do mężczyzny z prośbą, by zrobił coś, aby dotrzeć do niej najgłębiej jak się da, by poznał ją w najczystszej i najprawdziwszej postaci. Podmiot pragnie pokazać, że oprócz ciała ma także bogate i godne uwagi wnętrze, które warto poznać i spenetrować. Kobieta chce, wręcz pragnie, by ten mężczyzna poznał ją jak nikt inny, poznał ją na wskroś. Bardzo chce ona także uwierzyć, że jest jedyną kobietą w życiu:

„I choć kogoś nagiego bardziej ode mnie nagiej. Na pewno mieć nie mogłeś, zrób coś, bym uwierzyła”.

Kolejny wers sugeruje również, że trudno jej uwierzyć w szczerość kochanka: „Zrób coś, abym otworzyć się mogła jeszcze bardziej”. Kobieta pragnie, by kochanek poznał także jej duszę, rozebrał na czynniki pierwsze, by dotarł do jej pierwotnych instynktów. Kobieta jest już całkiem naga, co z pewnością pomaga jej rozmawiać o uczuciach, nie czuje bowiem żadnego skrępowania, jest szczera zarówno przed kochankiem, jak i przed samą sobą. 

Bo przecież oprócz pięknego ciała kobieta posiada także duszę, nie mniej piękną i interesującą. Podmiot liryczny pragnie idealnego zespolenia, które można osiągnąć tylko poprzez poznanie zarówno ciała, jak i wnętrza drugiej osoby. 

„Prośba” jest chyba jednym z najbardziej intymnych wierszy Wojaczka, który zobrazował uczucie pomiędzy kobieta i mężczyzną w sposób bardzo erotyczny, ale jednocześnie bardzo subtelny i delikatny. 

Podobne wypracowania do Rafał Wojaczek „Prośba” - interpretacja i analiza wiersza