Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Bogurodzica” jako pieśń rycerstwa polskiego - opracowanie zagadnienia

Dokładna data powstania pieśni nie jest znana, niewątpliwie utwór długo istniał w obiegu ustnym, nim został spisany. Ponadto nie jest to tekst jednorodny, pierwsze dwie strofy są najstarsze i datuje się je na wiek XIII. Nie wiadomo też, od kiedy „Bogurodzica” towarzyszyła polskiemu rycerstwu. Pierwszą wzmiankę na ten temat można odnaleźć u Jana Długosza, który podaje, że śpiewano ją przed rozpoczęciem słynnej bitwy pod Grunwaldem, ale prawdopodobnie już wcześniej wykonywano ją w podobnych okolicznościach. Co więcej, pieśń ta pełniła funkcję wyznania wiary i przynależności narodowej - dziś powiedzielibyśmy, że była hymnem narodowym.

Co sprawiło, że ten właśnie utwór nabrał wielkiego znaczenia dla polskiego rycerstwa? Przyczyn jest kilka, a najistotniejsze to: jego treść, forma i fakt, że powstał w języku polskim. „Bogurodzica” to modlitwa kierowana w kolejnych strofach do Matki Boskiej i Chrystusa. To prośba o „zbożny pobyt”, czyli dobre, uczciwe i dostatnie życie na ziemi, a „po żywocie rajski przebyt”, a więc zbawienie duszy i jej życie wieczne w raju. To modlitwa uniwersalna, odpowiednia do każdej sytuacji, mogła więc być wykonywana zarówno w czasie nabożeństw, jak i ważnych państwowych uroczystości,...

Podobne wypracowania