Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Analiza porównawcza filozofii św. Franciszka i św. Aleksego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Literatura średniowieczna wykształciła dwa wzorce dążenia do świętości - model ascetyczny oraz franciszkański, nazwany tak od osoby św. Franciszka. Natomiast doskonałym przedstawicielem drugiego nurtu jest św. Aleksy, znany odbiorcom z „Legendy o św. Aleksym”. Trzeba wszak pamiętać, że średniowieczne żywoty służyły przede wszystkim umacnianiu wiary, kreowaniu ideału wiernego, musiały też mieścić się w konwencji literackie, charakterystycznej dla żywotu jako gatunku. Współczesnemu czytelnikowi mogą wydawać się przerysowane, nieprawdziwe, wyolbrzymione. Dlatego warto na nie spojrzeć w kontekście średniowiecznej kultury oraz jej celów. Mamy tutaj bowiem do czynienia z literaturą i - do tego - literaturą parenetyczną, a nie z przekazem historycznym.

Spójrzmy więc na postacie obu świętych jako na ideały, uosobienia pewnych cech, które zostają przez autorów doprowadzone do doskonałości. Zwróćmy najpierw uwagę na to, co wspólne obu tym modelom. Wbrew pozorom obie postaci wiele łączy. Przede wszystkim - oddanie Bogu, pełne poświęcenie się w Jego imię, bezkompromisowość w dążeniu do zbawienia. Zarówno św. Aleksy, jak i św. Franciszek pochodzą z zamożnych rodzin, mają bogatych ojców, po których mogliby...

Podobne wypracowania