Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konsumpcjonizm - definicja. Społeczeństwo konsumpcyjne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konsumpcja jest pojęciem, które opisuje użytkowanie przez człowieka dóbr materialnych w celu zaspokojenia potrzeb. Jest to zjawisko całkowicie naturalne dla każdej osoby – każdy człowiek musi spożywać pokarm, być ubranym, by chronić się przed zimnem. Zjawiskiem szerszym niż konsumpcja jest konsumpcjonizm. Jest to postawa, która wyraża się poprzez nadmierne przywiązanie do dóbr materialnych i do ich zdobywania oraz korzystanie z szerokiej gamy usług. Należy zaznaczyć, że słowo „nadmierne” oznacza tu dążenie do posiadania dóbr, jakie nie jest usprawiedliwione ani podstawowymi, ani wyższymi potrzebami.
 
Postawa konsumpcyjna coraz częściej właściwa jest społeczeństwom bogatych krajów rozwiniętych, a także zamożnej grupie ludzi we wszystkich krajach. Dlatego też pojęciem współcześnie bardzo popularnym jest tzw. społeczeństwo konsumpcyjne.

Ze względu na trudność zdefiniowania społeczeństwa konsumpcyjnego (jak wielu pojęć z zakresu socjologii czy kulturoznastwa), można jedynie ogólnie określić je jako społeczeństwo, które nad inne wartości, takie jak moralność, dobro wspólne, zwyczaje i normy społeczne przedkłada konsumpcję – intensywne nabywanie rozmaitych dóbr i...

Podobne wypracowania