Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dante „Boska komedia” - światopogląd średniowieczny przedstawiony w „Boskiej komedii”

„Boska komedia” generalnie przyporządkowywana jest do literatury średniowiecznej. Została napisana na początku XIV wieku, formalnie rzecz biorąc jest to jeszcze średniowiecze, choć we Włoszech rodzą się już idee renesansowe; najlepszym tego przykładem jest sama „Boska komedia”. Tym niemniej dzieło Dantego jest utworem głęboko osadzony w czternastowiecznych realiach, wyrażającym ówczesny światopogląd i kształtującym oblicze tamtej epoki.

Osią fabularna jest tutaj wędrówka poety po zaświatach - motyw ten, znany już mitologii, był też często przywoływany w średniowiecznej literaturze. Dante, jednocześnie bohater i narrator, opowiada o swej podróży przez piekło, czyściec i raj. Przedstawiając szczegóły dotyczące hierarchicznej organizacji każdej z tych sfer, Dante odwołuje się średniowiecznego przekonania o Bożym porządku. Każdy grzech zasługuje na określoną karę, dusza musi go odpokutować na zasadzie contapasso. Podobnie - cnoty decydują o umieszczeniu danej duszy w jednym z dziewięciu poziomów nieba. W tej organizacji objawia się Boża sprawiedliwość i doskonałość.

Kultura średniowiecza nieodmiennie łączyła się z religią. Dzieła, najczęściej anonimowe, powstawały na chwałę Boga, miały wielbić Stwórcę,...

Podobne wypracowania