Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw cierpienia w literaturze - Motyw cierpienia w odniesieniu do mitu o Prometeuszu. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw cierpienia w odniesieniu do Prometeusza możemy rozpatrywać na kilka różnych sposobów, gdyż tytan przeżywał różnego rodzaju męki. Nie były to tylko udręczenia fizyczne, ale także emocjonalne, płynące z wyrzutów sumienia, a nawet chęci zemsty. W dalszej części wypracowania będę starała się udowodnić, iż cierpienia Prometeusza były zróżnicowane i miały charakter niejednolity.

Wszyscy wiemy, iż Prometeusz na początku ulepił z gliny i łez ludzi. Możemy zapytać – czemu to zrobił? Czy nie wystarczało mu towarzystwo bogów i innych tytanów? Widocznie musiał czuć się bardzo samotny, skoro postanowił - ryzykując własną reputację i zdrowie - podjąć się stworzenia gatunku, przez który później wiele wycierpi. Tak więc możemy powiedzieć, iż Prometeusz w jakimś stopniu nie czuł się usatysfakcjonowany obecnością dotychczasowych kompanów, dlatego szukał towarzyszy, którzy będą posiadali cechy jemu odpowiadające, i o których będzie mógł się troszczyć. Wiemy, iż poczucie bycia potrzebnym jest niezmiernie ważne dla każdej istoty. Być może z tego względu Prometeusz zdecydował się stworzyć ludzi - by być dla nich niczym troskliwy ojciec.

Tytan ukradł z rydwanu boga Słońca - Heliosa -...

Podobne wypracowania