Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw konfliktu pokoleń na przykładzie mitu o Dedalu i Ikarze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt pokoleń znany jest od dawien dawna. Niedoświadczone dzieci mają błędne mniemanie o sobie, uważają się za bardziej zaradne, przemyślniejsze i lepiej zorganizowane niż są w istocie. Często buntują się przeciwko swoim rodzicom i mają im za złe zbytnią opiekuńczość. Pomysły rodziców wydają im się niedorzeczne, ich rady - nietrafione, a poglądy przestarzałe. Podobną relację możemy zaobserwować w micie o Dedalu i Ikarze.

Dedal - jak każdy ojciec - troszczył się o swojego syna i robił wszystko, co mógł, aby zapobiec tragedii. Przestrzegł Ikara przed możliwymi skutkami lotu wierząc, iż syn jest na tyle odpowiedzialny, że wypełni jego polecenia. Niestety właściwością dorastających dzieci jest ich buntowniczość i nieposłuszeństwo względem rodziców. Nie wiemy, czy Ikar celowo nie posłuchał ojca chcąc udowodnić mu własne możliwości i błędność dawanych wcześniej rad, czy po prostu był lekkomyślny i kiedy zorientował się, że słońce rzeczywiście rozpuszcza wosk, którym pozlepiane były pióra - było już za późno.

Młodość nie znosi kompromisów. Myśli, że może wziąć w posiadanie cały świat, że bez względu na trudności i możliwe niepowodzenia zakładany plan się powiedzie. Jednak brak doświadczenia często przynosi skutek odwrotny:...

Podobne wypracowania