Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga do świętości św. Franciszka i św. Aleksego ukazana w utworach „Kwiatki św. Franciszka” oraz „Legenda o św. Aleksym”

W średniowiecznej literaturze hagiograficznej odnajdujemy dwa zasadnicze wzorce świętości: franciszkański, przedstawiony w „Kwiatkach św. Franciszka”, oraz ascetyczny - ujęty w „Legendzie o św. Aleksym”. Choć obie postaci różnią się postawą życiową i postępowaniem, ich droga do świętości wykazuje wiele cech wspólnych.

Aleksy pochodził z bogatej rzymskiej rodziny, wychowywał się pośród zbytków. Był bardzo pobożny, ale nigdy nie cierpiał niedostatku. Po ukończeniu 24 lat, zgodnie z wolą swojego ojca, ożenił się z wybraną przez rodziców narzeczoną. Ślub ów był wyrazem jego posłuszeństwa wobec rodziny. Jednak jego dalsza droga okazała się zgoła inna. Poczuł bowiem powołanie, by swe życie całkowicie poświecić Bogu. Dlatego już w noc poślubną św. Aleksy zwierza się żonie, że pragnie ją opuścić i wieść życie ascety. Co ważne, żona w pełni to akceptuje, nie ma wpływu na tę decyzję, ale wierzy, że jest słuszna. Nie wiadomo, jak Aleksy zachowałby się wobec jej sprzeciwu, ale uzyskuje jej aprobatę i opuszcza rodzinny dom w tajemnicy przed resztą rodziny. Widzimy więc, że - z jednej strony - jest on posłuszny woli ojca, przystępuje do ołtarza zgodnie z jego wyborem, jednak gdy w grę wchodzi jego powołanie do służby Bożej,...

Podobne wypracowania