Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Orfeuszu i Eurydyce - charakterystyka Orfeusza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Orfeusz był pięknym młodzieńcem. Królował w Tracji, jednak był popularny w całej Grecji ze względu na swoje niezwykłe umiejętności muzyczne. Był doskonałym śpiewakiem, grał też na lutni, co niezmiennie zjednywało mu rzesze miłośników. Wkrótce poznał śliczną nimfę Eurydykę i młodzi od razu zakochali się w sobie. Żyli szczęśliwie jako małżeństwo do czasu, kiedy Aristajos, który hodował pszczoły i uprawiał winogrona, zobaczył Eurydykę. Także i na nim piękna nimfa zrobiła ogromne wrażenie. Postanowił ją gonić, jednak dziewczyna szybko uciekała. Niestety podczas biegu ukąsiła ją żmija i Eurydyka zmarła.

Kiedy Orfeusz dowiedział się o tym, nie mógł wyobrazić sobie życia bez ukochanej, więc postanowił ją odszukać. W tym celu udał się do Hadesu - krainy umarłych. Nie miał pojęcia, czy zostanie wpuszczony i czy uda mu się odnaleźć żonę, jednak zadecydował o ryzykownej wyprawie. Wziął ze sobą tylko swoją lutnię, ale to dzięki niej udało mu się przekonać wszystkie bóstwa podziemne do otwarcia mu drogi do Eurydyki. Zaczarował śpiewem Charona, który bez problemu przewiózł go przez Styks. Orfeusz dotarł wreszcie do Hadesa, boga umarłych, który urzeczony jego lirycznymi błaganiami zgodził się oddać mu ukochaną. Postawił jednak...

Podobne wypracowania