Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porównanie postaw św. Franciszka i św. Aleksego ukazanych w utworach „Kwiatki św. Franciszka” oraz „Legenda o św. Aleksym”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Św. Franciszek i św. Aleksy to postacie znane z literatury średniowiecznej, ukazywane ówczesnym jako wzory do naśladowania. Każdy z nich poświecił swoje życie modlitwie i uwielbieniu Boga, jednak wybrali odmienne sposoby wyrażania swej miłości.

Św. Aleksy obrał drogę ścisłej ascezy. Umartwiał swoje ciało, narażając je na głód, zimno, niewygody. Godził się na poniżenie i życie w zapomnieniu. Robił to wszystko wierząc, że w ten sposób ocali swoją duszę. W jego postawie widać silną opozycje między tym, co duchowe a tym, co cielesne. Ból zadawany ciału jest balsamem na duszę. Pokorne znoszenie cierpienia staje się darem dla Boga. By nie uchybić w niczym tym postanowieniom, święty opuszcza dom i rodzinę. Wybiera samotność, by w skupieniu, z dala od pokus doczesności oddawać się kontemplacji i uwielbieniu Boga.

Postawa św. Franciszka, choć również pełna pokory i zgody na cierpienie, jest jednak inna. Radość w tym ujęciu nie jest grzechem, a ciało nie jest wrogiem człowieka. Cierpienie należy przyjąć w pokorze, bo - jak wszystko - pochodzi od Stwórcy, ale nie trzeba go sobie specjalnie zadawać. Przeciwnie, człowiek powinien szukać radości w prostych zajęciach i w obcowaniu z naturą. Widzimy, że święty z Asyżu wciąż jest otoczony...

Podobne wypracowania