Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Orfeuszu i Eurydyce - motyw śmierci w micie. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Śmierć nie była postrzegana w starożytnej Grecji jako coś ostatecznego. Grecy postrzegali czas cyklicznie, a więc to, co umarło, miało się po jakimś czasie odrodzić. Stąd np. mit o Demeter i Korze. Dowodem na to, że śmierć nie jest końcem i niebytem, może być jej personifikacja - Tanatos, który był bratem boga snu - Hypnosa. Po śmierci umarli trafiali do Tartaru (można powiedzieć, że do „naszego” piekła) lub na Pola Elizejskie (nasz Raj).

Dobrym przykładem na elastyczność granicy śmierci jest mit o Orfeuszu i Eurydyce. Kiedy kobieta zginęła ukąszona przez żmiję, jej mąż postanowił przekroczyć granicę śmierci, co metaforycznie zostało przedstawione jako zejście do krainy umarłych. Siłą napędzającą działania młodzieńca była miłość, co stanowi ważną wskazówkę dotyczącą wyznawanych przez Greków wartości. Nie każdy bowiem mógł zstąpić do Hadesu i prosić o spełnienie swych żądań. Jednak Orfeusz posiadał broń w postaci swojego wielkiego uczucia oraz talentu muzycznego.

Śpiew i gra na lirze były także nieodłączną częścią egzystencji starożytnych Greków. Za ich pomocą przekazywali historie późniejszym pokoleniom, utrwalali wierzenia i mity. Nie można bowiem zapomnieć, że kultura grecka była kulturą oralną - nie zapisywano...

Podobne wypracowania