Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dante „Boska komedia” - Wizja czyśćca przedstawiona w „Boskiej komedii” Dantego. Opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dante, opisując swoją podróż w zaświaty, ukazuje trzy miejsca przebywania dusz: piekło, czyściec i raj. Każda z nich jest podobnie zbudowana i przedstawiona w 33 pieśniach. Wszystkie złożone są z 9 części (3x3), ułożonych hierarchicznie. Ma to obrazować Boży porządek i Boską doskonałość. Takie przywiązanie do symboliki liczb było znamienne (np. trzy osoby Trójcy Świętej). Każda z trzech części utworu ujęta została w 33 pieśniach, co - po dodaniu pieśni wstępnej - daje w sumie sto, sto zaś jest liczbą doskonałości. Takie rygorystyczne narzucenie formy, choć zapewne utrudniało pracę pisarską, stanowiło zabieg bardzo istotny. Otóż dzieło traktujące o życiu wiecznym, przedstawiające spotkanie z samym Bogiem, musiało być doskonałe, także na poziomie formalnym. Kunsztowność formy podkreślała doniosłość treści.

Czyściec stanowi centralną część całości. Jest pomostem między światem potępionych a niebem, miejscem przebywania zbawionych dusz. O ile w piekle Dante poruszał się w dół, zstępując do coraz niższych kręgów i oglądając coraz większych grzeszników, o tyle w czyśćcu postępuje w górę, a więc w stronę raju. Od tego momentu zaczyna się wędrówka do Boga. Widać to między innymi w zmianie nastroju: z pesymistycznego i przygnębiającego...

Podobne wypracowania