Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Orfeuszu i Eurydyce - Motyw miłości w Micie o Orfeuszu i Eurydyce - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Orfeuszu i Eurydyce jest przykładem bezgranicznej miłości i totalnego poświęcenia, na jakie zdobyć się może zakochana osoba. Jest tym samym zobrazowaniem powiedzenia, że miłość jest silniejsza niż śmierć.

Już na samym początku dostrzegamy, że małżeństwo było sobie wierne. Kiedy Aristajos zaczął gonić Eurydykę, która mu się spodobała, dziewczyna nie zgodziła się na zaloty. Aristajos był synem Apollina i nimfy Syreny. Był bardzo zamożny i utalentowany - świetnie leczył ludzi, posiadał winnice i hodował pszczoły. Jednak te bogactwa nie skusiły Eurydyki do poddania się mężczyźnie. Widząc, że rzucił się za nią w pogoń, zaczęła uciekać. Niestety podczas biegu ukąsiła ją żmija i dziewczyna umarła. Fakt ucieczki można traktować metaforycznie: Eurydyka wolała umrzeć, niż pozwolić na zaloty komuś innemu niż jej mąż. Postawa wierności skończyła się jednak jej śmiercią.

Kiedy Orfeusz dowiedział się o śmierci żony, wpadł w rozpacz. Jednak nie był to smutek paraliżujący, ale motywujący. Mężczyzna wiedział, że powrót żony nie nastąpi, jeśli  będzie siedział z założonymi rękami. Postanowił więc działać. Nie przyjmował do wiadomości, że Eurydyka może odejść od niego na zawsze, więc nie traktował śmierci jako czegoś nieodwracalnego. Jego miłość była na tyle...

Podobne wypracowania