Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszkanizm - Ponadczasowość filozofii św. Franciszka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Św. Franciszek żył w średniowieczu na przełomie XII i XIII wieku. Jednak wpływ jego życia i nauki przetrwał znacznie dłużej, kolejne pokolenia twórców odkrywały na nowo wartość jego przesłania. W średniowieczu wielbiono św. Franciszka głównie jako świętego człowieka, który wyrzekł się bogactwa i poświecił całkowicie Bogu, dokonywał cudów, uzdrawiał oraz nauczał, jak należy żyć. Młodopolscy artyści odwoływali się do jego prostoty i wzorem świętego szukali w naturze doskonałości oraz ukojenia. Dziś św. Franciszek nadal obecny jest w literaturze, a nawet - co ciekawe - uważany jest za prekursora ekologii.

Jedną z najtrwalszych, nieustannie obecnych w kulturze, cech franciszkanizmu jest pełen uwielbienia i zachwytu stosunek do przyrody. Odnajdziemy go w każdym okresie literackim, w polskiej poezji szczególnie wyraźnie zarysował się on w epoce Młodej Polski. Doskonałym tego wyrazem jest wiersz Jana Kasprowicza pt.: „Księga ubogich”, gdzie autor sławi prostotę wiejskiego życia: „Pozbywa się moje serce/ O ludzie, żyjący nadzieją!/ Wszelakiej skazy, gdy widzę,/ Jak trawy śmiać się umieją(...)/ Gdy stojąc w progach tej chaty -/ O ludzie, żądni bogactwa!/ Wyciągam ręce i zagarniam/ Skarby bożego władztwa”. Ubóstwo...

Podobne wypracowania