Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Egipt - organizacja państwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władze Egiptu, niemalże przez cały okres starożytności, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie państwa, musiały wykazywać się pomysłowością oraz zdolnościami organizacyjnymi. Za względu na niezwykle ciężkie warunki panujące na tym terenie nawet zagwarantowanie absolutnego minimum do przeżycia wymagało wielkich wysiłków.

W Egipcie zatem większość przedsięwzięć łączyło się z pracami na wielką skalę, w które angażowane były całe masy ludzi. Podstawą było zbudowanie i utrzymanie sieci irygacyjnych - konstruowano tamy, systemy melioracyjne, zamieniano tereny bagienne na obszary rolne. Konieczność koordynowania prac o charakterze irygacyjnym wzdłuż całej doliny, przyniosła również skutki polityczne. Przyspieszony bowiem został proces kształtowania się państwa o niezwykle dużym terytorium. Kolejnym dowodem na znakomitą organizację i dyscyplinę są rzecz jasna egipskie piramidy - monumentalne budowy wzniesione w okresie niezwykle prymitywnej techniki.

Na pierwszym etapie tworzenia się państwowości wyłoniły się organizmy o dosyć ograniczonym zakresie terytorialnym w Górnym i Dolnym Egipcie. Utworzenie jednolitego państwa miało dokonywać się stopniowo poprzez podbój Dolnego Egiptu, przez prymitywniejszą cywilizację Górnego. Ostatecznie,...

Podobne wypracowania