Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Piłsudski, lewica niepodległościowa - Orientacja proaustriacka przed wybuchem I wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdy świat ogarniały działania I wojny światowej, Polska nie istniała na mapie Europy jako wolne, niepodległe i suwerenne państwo. Nowa wojna, w której uczestniczyli dotychczasowi zaborcy - co ważne, walczyli przeciwko sobie - dawała Polakom liczne nadzieje, zgodnie z którymi Rzeczpospolita miała ogromne szanse na odrodzenie się. Dlatego też pośród elit politycznych, które aktywnie działały w społeczeństwie polskim, zrodziło się kilka koncepcji, wedle których trzeba było podążać, by Polska się odrodziła. Z jednej strony barykady stali ci, którzy za sojusznika sprawy polskiej uznawali Imperium Rosyjskie - byli to głównie ludzie skupieni wokół Romana Dmowskiego (Liga Narodowa oraz Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne). Z drugiej strony istniała orientacja, która widziała Polaków walczących aktywnie u boku Austrii, by to właśnie pod jej opieką odtworzyć dawno utraconą niepodległość (do której zresztą Austria się wydatnie przyczyniła biorąc udział w I i III rozbiorze Polski).

Jedną z orientacji proaustriackich była wizja Polski stojącej u boku Austrii jako jeden z jej członów, a nie jedynie jako sojusznik o odrębnej państwowości. Chodziło o to, iż dotychczas istniały Austro-Węgry jako dwuczłonowe...

Podobne wypracowania