Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Narody bałkańskie - kocioł bałkański - wojna bałkańska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pod koniec wieku XIX narody bałkańskie znajdowały się pod panowaniem Turków. Chęć zrzucenia jarzma Imperium spotkała się z poparciem państw Europy Zachodniej tj. Francja czy Wielka Brytania. W kwestię bałkańską angażowała się również Rosja. Teren Bałkan zamieszkany był głównie przez narody słowiańskie, które jednak były znacznie zróżnicowane pod względem religijnym. I tak Chorwaci byli katolikami, Serbowie wyznawali prawosławie, natomiast Bośniacy byli muzułmanami. Osobną grupę tworzyli również Albańczycy, którzy nie byli słowianami.

Pierwsza na niepodległość wybiła się Serbia. Działo się to przy wsparciu Austro-Węgier oraz Rosji, które liczyły na osłabienie Imperium Tureckiego. Również z pomocą państw zachodnich i Rosji w roku 1830 powstała Grecja. Pierwsze wielkie przesilenie w kwestii bałkańskiej nastąpiło w latach 70-tych. XIX w. Antytureckie powstanie w Hercegowinie szybko zamieniło się w regularną wojnę, w której, naprzeciw Turkom stanęli jeszcze Bułgarzy, Serbowie i Czarnogórcy, a od 1877 również Rosjanie.

Walki zakończył pokój podpisany w III 1878 roku w San Stefano. Rumunia i Bułgaria zyskały niepodległość, a ta ostatnia miała zmienić się w Wielką Bułgarię pod skrzydłami...

Podobne wypracowania