Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trzecia wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po II wojnie punickiej Kartagina przestała być dla Rzymu zagrożeniem. Pozostała problemem. „Ceterum censeo Carthaginem esse delendam” („A poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć”) – tak miał kończyć każde (każde, bez względu na temat!) przemówienie Katon Starszy, rzymski cenzor. Skąd brała się ta wrogość do pobitego i złamanego narodu? Z polityki.

W II. wieku p.n.e. Republika, umocniona licznymi zwycięstwami, potężna i żądna kolejnych zdobyczy, postanowiła raz na zawsze zrezygnować z otaczania podbitych terenów „opieką” i władzą zwierzchnią, przy jednoczesnym zachowaniu ich częściowej niezależności (instytucja protektoratów). Rzym z protektora stał się właścicielem, a jego przedstawiciele pełnili urzędową władzę w nowo powstających prowincjach. Nie mogło być dalej mowy o niezależności. Podbite tereny stały się formalnie częścią Republiki.

Kartagińczyków zgubił talent do obracania wszystkiego, czego się imali, w złoto. Nie mogąc odtworzyć potęgi militarnej, rozwinęli gospodarkę. Ich stolica rozwijała się, oni sami zbijali majątki i obrastali dostatkiem. Rzymianie nie mogli tego znieść. Zażądali, by Kartagińczycy opuścili swoją stolicę i przenieśli się w głąb kraju. Odcięci od żyznych ziem i...

Podobne wypracowania