Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kryzys naftowy 1973-1975 - Kryzysy naftowe na świecie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kryzysy naftowe w gruncie rzeczy nie maja zbyt wiele wspólnego z problemami w procesie wydobywania ropy naftowej. U podstaw każdego takiego przesilenia leży bowiem konflikt polityczny.

Pierwszy poważny kryzys naftowy datowany jest na lata 1973-1975 i wiązał się z niepowodzeniem państw arabskich w czasie wojny Jom Kippur. W zemście za poparcie udzielone przez państwa Zachodu na czele ze Stanami Zjednoczonymi Izraelowi członkowie OPAC postanowili obniżyć swą produkcję ropy, podnosząc jednocześnie jej cenę. Ponieważ podwyżki następowały kilkakrotnie cena ropy została tak mocno wywindowana, że główni jej odbiorcy znaleźli się w poważnych tarapatach. Gospodarki wysokorozwinięte bazowały bowiem na tym surowcu i wszelkie przerwy w dostawach niekorzystnie odbijały się na ekonomii. Cierpiała głównie Europa Zachodnia (w 80% zaopatrywana przez Bliski Wschód) oraz Japonia (w 90%). Paradoksalnie USA, w początkowym okresie, nie zostało zbyt dotkliwie ukarane. Tym niemniej pierwszy raz od czasu zakończenia II wojny światowej załamała się koniunktura gospodarcza. Wyrost cen paliw przyniósł podwyżki wyrobach gotowych, a także innych surowców i żywności. Gwałtownie zwiększało się tempo inflacji. Fatalnie prezentowały się również wskaźniki...

Podobne wypracowania