Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana w Rzeczpospolitej
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Włączenie ziem polsko-litewskich w ogólnoeuropejską wymianę towarową było związane z nowym zjawiskiem – gospodarczą aktywnością szlachty. W drugiej połowie XV w. folwark pańszczyźniany stał się podstawą jej nowego sposobu działania.
Folwark był gospodarstwem towarowym, nastawionym na zbyt swojej produkcji na rynku. Jego funkcjonowanie opierało się w przeważającej mierze na przymusowej pracy chłopów – pańszczyźnie. Folwarki powstawały w wyniku powiększania uprawianego obszaru ziemi pańskiej i zapewnienia mu siły roboczej. Do istniejącej od czasów średniowiecza rezerwy pańskiej dołączano role puste, tj. nie obsadzone przez chłopów, a które użytkowane były częściowo przez dwór, a częściowo przez społeczność wiejską. Do folwarku wcielano również wykupione gospodarstwa sołtysów, o czym mówił statut warcki z 1423 r.
Dla powstającego folwarku szczególną wartość miała praca chłopów, zwana pańszczyzną. Polegała ona na tym, że poddani wykonywali różnego typu obowiązki w gospodarstwie pana. Według umów lokacyjnych kmieć dzierżący jeden łan ziemi pańskiej zobowiązany był do odrabiania pańszczyzny kilka dni w roku. Właściciele ziemscy zwiększali od przełomu XV i XVI w. wymiar pańszczyzny tak dalece, że zaczęła ona być obliczana w stosunku tygodniowym, a nie rocznym. Konstytucja sejmowa z 1520 r. ujednoliciła wymiar pańszczyzny w dobrach ziemskich na co najmniej 1 dzień w tygodniu z łana chłopskiego. W ciągu następnego stulecia zwiekszano stopniowo dni pańszczyzny.
Produkcja folwarczna była nastawiona na uzyskanie dużego zysku ze sprzedaży zboża, bydła lub owiec. W folwarkach rozwijano ponadto własne potrzeby warzywnictwo, sądownictwo, zielarstwo, pszczelarstwo, hodowlę ryb itp. Budowano również browary, aby zaopatrzyć dwór i wieś w piwo. W końcu XV i XVI w. szlachta zaczęła egzekwować prawa, które ułatwiały rozwijanie gospodarki folwarcznej.
W 1496 r. sejm wydał statut, który przypominał, że we wsi może odejść tylko jeden kmieć w roku. Status miał na celu zapobieżenie masowemu przenoszeniu się chłopów do miast i szukaniu lepszego bytu. Opisane działanie gospodarki i akty prawne przesądziły o zmianie ustroju polskiej wsi z czynszowego na folwarczno-pańszczyźniany.
Podobne wypracowania do Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana w Rzeczpospolitej
- Neron - biografia, życiorys
- Egipt - organizacja państwa
- I wojna światowa - działania wojenne. Wojna na Bałkanach w czasie I wojny światowej
- Francja Napoleona - reforma sądowa (1800)
- Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości
- Wielkie Bezkrólewie w Niemczech i jego konsekwencje
- Powstanie nowożytnego świata
- Józef Piłsudski, lewica niepodległościowa - Orientacja proaustriacka przed wybuchem I wojny światowej
- Narody bałkańskie - kocioł bałkański - wojna bałkańska
- Traktat z Dunkierki (1947 r.)
- Trzecia wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki
- Społeczeństwo miejskie w średniowieczu - gospodarka, kultura, nauka
- Jan Ostroróg - sylwetka postaci
- Mezopotamia - okres Staroakadyjski
- I wojna światowa - Front wschodni - opracowanie
- Rozwój demograficzny Europy w XVIII w. - opracowanie zagadnienia
- Powstanie Republiki Weimarskiej
- Państwo polskie za panowania Mieszka I - opracowanie zagadnienia
- Pakt Północnoatlantycki - NATO - powstanie, cele
- Polska od sejmu konwokacyjnego 1764 r. do konfederacji barskiej