Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francja Napoleona - reforma sądowa (1800)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przejęcie władzy przez Napoleona w roku 1799 uspokoiło nieco niepewne nastroje społeczne wywołaniem niepopularnymi rządami Dyrektoriatu. Jednak bez szeregu reform poprawiających ogólną sytuację w kraju oraz zwiększających jego kontrolę nad społeczeństwem władza Napoleona mogła okazać się krucha.

Po uporządkowaniu sfery finansowej oraz poprawieniu kondycji gospodarki a w szczególności rolnictwa nowy pierwszy konsul zabrał się od razu za reformy zmierzające do poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego rewolucyjnej Francji. W tym celu zorganizował on państwo niemal na wzór armii, tzn. urzędnicy, których zresztą mianował osobiście, tak ja oficerowie musieli być zdyscyplinowani a zakres ich kompetencji dokładnie określony. Ściśle powiązana ze zmianami w administracji była również reforma sądowa z dnia 18 marca 1800 r. mająca na celu usprawnienie funkcjonowania i zwiększenie skuteczności sądów, niezbędnych do opanowania postępującej w kraju anarchii oraz ukrócenie wszechobecnej w sądownictwie korupcji. Podstawowa zasada rozdziału kompetencji władzy wykonawczej i sądowniczej została jednak zachowana.

Reforma zakładała zorganizowanie sprawnej, dostosowanej do administracji sieci sądów, która w stosunkowo krótkim...

Podobne wypracowania