Francja Napoleona - reforma sądowa (1800)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Przejęcie władzy przez Napoleona w roku 1799 uspokoiło nieco niepewne nastroje społeczne wywołaniem niepopularnymi rządami Dyrektoriatu. Jednak bez szeregu reform poprawiających ogólną sytuację w kraju oraz zwiększających jego kontrolę nad społeczeństwem władza Napoleona mogła okazać się krucha.
Po uporządkowaniu sfery finansowej oraz poprawieniu kondycji gospodarki a w szczególności rolnictwa nowy pierwszy konsul zabrał się od razu za reformy zmierzające do poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego rewolucyjnej Francji. W tym celu zorganizował on państwo niemal na wzór armii, tzn. urzędnicy, których zresztą mianował osobiście, tak ja oficerowie musieli być zdyscyplinowani a zakres ich kompetencji dokładnie określony. Ściśle powiązana ze zmianami w administracji była również reforma sądowa z dnia 18 marca 1800 r. mająca na celu usprawnienie funkcjonowania i zwiększenie skuteczności sądów, niezbędnych do opanowania postępującej w kraju anarchii oraz ukrócenie wszechobecnej w sądownictwie korupcji. Podstawowa zasada rozdziału kompetencji władzy wykonawczej i sądowniczej została jednak zachowana.
Reforma zakładała zorganizowanie sprawnej, dostosowanej do administracji sieci sądów, która w stosunkowo krótkim czasie pozwoliłyby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo na francuskich ulicach. Sądami pierwszej instancji stały się trybunały powiatowe a oprócz nich istniało również 29 trybunałów apelacyjnych, które funkcjonowały na zasadzie parlamentu - obie instancje uzyskały kompetencje sądów do spraw poprawczych . Najważniejszą innowacją wprowadzoną przez Napoleona było zniesienie zasady obieralności sędziów, którzy od tej pory byli mianowani osobiście przez pierwszego konsula. Sędziowie stali się również nieusuwalni oraz niezależni w podejmowaniu swoich decyzji. Wszyscy pracujący w sądownictwie stali się urzędnikami państwowymi a ich awanse i zarobki zależało odtąd tylko i wyłącznie od państwa, czyli de facto od pierwszego konsula, którym był Napoleon.
Reforma sądowa przeprowadzona przez Napoleona w roku 1800 bardzo usprawniła funkcjonowanie na nowo organizowanego państwa francuskiego oraz znaczący przyczyniła się do zwiększenia wewnętrznego. Po raz pierwszy w historii całość sądownictwa w kraju znalazła się w ramach jednolitego sądownictwa powszechnego.
Podobne wypracowania do Francja Napoleona - reforma sądowa (1800)
- Wielka wojna polsko-krzyżacka - bitwa pod Grunwaldem
- Władysław Gomułka - sylwetka I sekretarza PZPR. Charakterystyka postaci
- Początki i rozwój filozofii w starożytności - Starożytna filozofia Zachodu
- Leon IX – papież wojownik i reformator
- Kryzys naftowy 1973-1975 - Kryzysy naftowe na świecie
- Kuba - Rewolucja kubańska - skutki i przyczyny
- Filip Piękny - biografia, życiorys
- Neron - biografia, życiorys
- Egipt - organizacja państwa
- I wojna światowa - działania wojenne. Wojna na Bałkanach w czasie I wojny światowej
- Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości
- Wielkie Bezkrólewie w Niemczech i jego konsekwencje
- Powstanie nowożytnego świata
- Józef Piłsudski, lewica niepodległościowa - Orientacja proaustriacka przed wybuchem I wojny światowej
- Narody bałkańskie - kocioł bałkański - wojna bałkańska
- Traktat z Dunkierki (1947 r.)
- Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana w Rzeczpospolitej
- Trzecia wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki
- Społeczeństwo miejskie w średniowieczu - gospodarka, kultura, nauka
- Jan Ostroróg - sylwetka postaci