Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

I wojna światowa - działania wojenne. Wojna na Bałkanach w czasie I wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Działania wojenne na Bałkanach, tak samo jak na froncie Wschodnim, cechowały się swoją specyfiką. Także tutaj walka skupiała się głównie na szybkich manewrach, które decydowały o dalszych losach prowadzonych walk.

Głównym powodem rozpoczęcia I wojny światowej było zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda dokonane przez serbskiego zamachowca. Tym samym oczywiste było, że Monarchia Austrowęgierska pierwszy swój atak przeprowadzi w kierunku Serbii. Tak też się stało. Wojska austriackie, które 27 lipca wkroczyły na tereny serbskie, bez większych trudności uderzały na południe. Mimo to zostały powstrzymane podczas bitwy nad rzeką Cer 12 sierpnia, a następnie ostatecznie pod Jadarem w dniach 16-19 sierpnia 1914. Niezrażona generalicja podjęła jednak kolejną ofensywę, która tym razem zakończyła się sukcesem. Nie bez znaczenia było także dołączenie Turcji do koalicji Państw Centralnych 29 października. Dzięki kilku zwycięstwom, m. in. w bitwie pod Driną, udało się wojskom austrowęgierskim dotrzeć aż do Belgradu, który zdobyto 2 grudnia. Nie dane jednak było Austriakom długo cieszyć się sukcesem - nadspodziewanie silna kontrofensywa Serbów wyparła ich znów z kraju.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w roku 1915,...

Podobne wypracowania